Megjelent a Budapesten rendezett 16. ITTF Sporttudományi Kongresszus tanulmánykötete

2021. FEBRUÁR 07. Hírek sport

Hosszas előkészítőmunkálatokat követően – a COVID-19 pandémiás helyzet miatt némi csúszással – megjelent a 2019. április 19-20-án Budapesten, a LIEBHERR Asztalitenisz Egyéni Világbajnoksághoz kapcsolódóan megrendezett asztalitenisz tematikájú tudományos kongresszus angol nyelvű tanulmánykötete. A konferencián elhangzott előadások írott változata így válik elérhetővé bárki számára, aki a helyszínen nem tudott személyesen részt venni a rendezvényen.

A 406 oldalas kiadvány a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség (ITTF), a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Magyar Asztalitenisz Szövetség (MOATSZ) gondozásában jelent meg, szerkesztői Prof. Dr. Miran Kondric, Dr. Paár Dávid és Dr. Kei Kamijima voltak. Korábban hazai szervezetek közreműködésével még soha nem jelent meg nemzetközileg jegyzett, tudományos igényű, hasonló tanulmánykötet, ezért ez a hazai, asztalitenisz vonatkozású sporttudomány tekintetében mérföldkőnek tekinthető.

A kiadvány tartalmilag két nagy részből áll: az akadémiai hátterű, tudományos cikkeket tartalmazó első rész 37 tanulmányt, míg a második – elsősorban sportszakmai hátterű – rész 5 tanulmányt tartalmaz. A témák között megtalálhatóak a sportág biomechanikájával, oktatásmódszertanával, sportegészségügyi vonatkozásaival vagy taktikai-technikai elemzésével foglalkozó tanulmányok éppúgy, mint a pszichológiai hatásokkal vagy éppen a para-asztalitenisszel foglalkozó kutatások. Minden egyes tanulmányt két bíráló lektorált a megjelenést követően, biztosítva azok tudományos megalapozottságát.

A szerzők között számos ázsiai (pl. kínai, japán, tajvani), amerikai (pl. USA-beli, brazil), és európai (pl. német, szlovén, szerb, görög, olasz) szerző megtalálható. A korábbi, hasonló kiadványokhoz képest örömteli előrelépés magyar szempontból, hogy több hazai szerző cikkei is megtalálhatóak a kiadványban, amely előremutató a sportág hazai tudományos megalapozottságát illetően:

• Kovács István, Catherine Rauenzahn és Austin McClinton cikke a sportág neuromotoros fejlesztőképességének témájában,
  • Trpkovici Melinda, Pálvölgyi Ágnes és Ács Pongrác cikke a magyar válogatott játékosainak pszichológiai jellemzőinek vizsgálata témájában,
  • Paár Dávid, Lindner Ádám és Laczkó Tamás két cikke a hazai pálya által nyújtott előnyökkel ill. hátrányokkal kapcsolatban,
  • Karai Péter és Szanka Csaba sportinformatikai cikke,
  • Szily Márta és Valovics Gyula tehetségkiválasztással kapcsolatos cikke.

A tanulmánykötet ingyenesen letölthető és hozzáférhető az ITTF Sporttudományi és Orvosi Bizottságának (ITTF SSMC) honlapján az alábbi linken (a korábbi konferenciák kiadványaival egyetemben): https://www.ittf.com/ittf-sports-science-congresses/